İnstagram Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır?

İnstagram Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır?

İnstagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Instagram, en yaygın kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Fotoğraf paylaşma, mesajlaşma, anlık hikâyeler oluşturma, alışveriş yapma gibi özellikler ile karşımıza çıkan Instagram, dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahiptir.

İnstagram kullanan bireyler, Instagram’da pek çok özellik sunulduğu için bazı ayarlar ve nitelikler hakkında bilgi sahibi değildir. Bu platform ile ilgili en çok araştırılan konulardan bir tanesi de İnstagram arama geçmişi silme olmaktadır.

İnstagram arama bölümünde yaptığınız hesap, etiket, yer aramalarınız arama bölümüne sabitlenmektedir. Bu bölümde istemediğiniz hesapları “X” tuşuna basarak silmeniz mümkündür. Ancak tüm aramalarınızı silmek istiyorsanız, yapmanız gereken birkaç adım bulunmaktadır.

İçindekiler:

 1. İnstagram arama geçmişi görme
 2. İnstagram arama geçmişi silme
 3. İnstagram arama geçmişi kapatma
 4. İnstagram arama geçmişi sıfırlama
 5. İnstagram arama geçmişi geri getirme
 6. İnstagram arama geçmişi gözükmüyor
 7. İnstagram arama geçmişi sildikten sonra geri getirme
 8. İnstagram arama geçmişi bulma

İnstagram Arama Geçmişi Silme

İnstagram arama geçmişi silme, pek çok İnstagram kullanıcısı tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. İnstagram arama motorunda yaptığınız aramalar, İnstagram algoritmasına dahil olmaktadır. Bu demek oluyor ki, arama motorunda yaptığınız hesap ya da etiket aramaları, keşfet bölümünde daha fazla karşınıza çıkacaktır. Zira İnstagram sistemi, bu hesaplardan hoşlandığınızı düşünerek akış sayfanızı düzenlemektedir.

İnstagram platformunun arama bölümünde gerçekleştirdiğiniz hesap incelemelerinin artık karşınıza çıkmasını istemiyorsanız, arama geçmişinizi temizlemeniz ve görmek istemediğiniz hesaplara bir süre girmemeniz gerekmektedir. Bu sayede, algoritma artık bu hesaplar ile ilgilenmediğinizi anlayacak ve bu hesapları önerilenler kısmında çıkarmayacaktır. İnstagram arama geçmişi silme işlemini ister bilgisayardan ister mobil cihazlar üzerinden yapabilirsiniz.

Telefondan İnstagram Arama Geçmişi Silme

Mobil cihazlarınızı kullanarak İnstagram arama geçmişinizi temizlemek istiyorsanız, aşağıda yer alan adımları sırası ile takip etmeniz gerekmektedir. İşlem sonunda İnstagramüzerinden yaptığınız aramalar tamamen silinecektir.

 • İnstagram hesabınıza profil kısmına giriş yapınız.
 • Profil sayfasının sağ üst bölümündeki üç çizgili ikona tıklayınız.
 • Ayarlar menüsüne eriştikten sonra seçenekler arasında yer alan “Güvenlik” seçeneğine tıklayınız.
 • Güvenlik sayfasının en alt bölümünde bulunan “Arama Geçmişini Temizle” butonuna basınız.
 • Belirtilen butona tıklamanız durumunda, arama verileriniz karşınıza çıkacaktır.
 • Eğer tüm arama verilerini temizlemek istiyorsanız “Tümünü Sil” seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Eğer sadece belirli aramalarınızı silmek istiyorsanız, her arama verisinin yanında beliren çarpı butonuna basabilirsiniz.

İnstagram arama geçmişi silme işlemi geri alınamamaktadır. Bu işlem sonrası, aynı hesabı kullandığınız tüm cihazlardan aramalar silinecektir.

Bilgisayardan İnstagram Arama Geçmişi Silme

İnstagram arama geçmişi silmek için bilgisayarınızı kullanabilmeniz mümkündür. Aşağıda verilen adımları takip ederek Instagram’da yaptığınız aramaları silebilirsiniz. Bu işlem sayesinde İnstagram arama geçmişi tamamen silme gerçekleşecektir.

 • Bilgisayarınız üzerinden İnstagram hesabınıza giriş yapınız.
 • Profil kısmına girerek “Profilimi Düzenle” seçeneğine tıklayınız.
 • Karşınıza gelecek seçenekler arasında bulunan “Gizlilik ve Güvenlik” butonuna tıklayınız.
 • Bu sekmenin alt bölümünde “Hesap Verilerini Görüntüle” seçeneğine basınız.
 • Ekrana tüm hesap verileriniz gelecektir.
 • Hesap hareketleri seçeneğinin alt başlığı olan “Arama Geçmişi” seçeneğine basınız.
 • Arama geçmişinizde yer alan tüm başlıklar karşınıza çıkacaktır. Bu adımda “Tümünü Sil” seçeneğine basabilir ya da sadece çıkartmak istediğiniz aramaların yanında bulunan çarpı ikonuna tıklayabilirsiniz.

İnstagram Harf Arama Geçmişi Silme

İnstagram harf geçmişi silme, merak edilen konulardan biridir. Harf geçmişi, İnstagram arama kısmında bir yazı yazmaya başladığınızda arama önerilerinin belirmesi ile ilgilidir. Her bir hesapta arama önerileri farklı olmaktadır. Eğer hesabınız üzerinden profil gezintilerini yapıyorsanız, İnstagram algoritması arama motoruna ilgili harf ya da harfleri yazmanız durumunda karşınıza geçmişte ziyaret ettiğiniz profilleri çıkartacaktır. Bu tarz bir önerme ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, harf arama geçmişinizi temizlemeniz gerekmektedir.

İnstagram harf arama geçmişi silmek için uygulayabileceğiniz iki farklı yöntem bulunmaktadır. İlk yöntemde, İnstagram arama sayfasına giriş yaparak aramada önerilen hesapların yanında bulunan çarpı işaretine basmaktır. Bu sayede arama kısmına bir harf yazmasanız da karşınıza çıkan hesapları geçmişten kaldırabilirsiniz. Tekrar arama kısmından aynı hesapları ziyaret etmediğiniz sürece, arama geçmişiniz silinmiş olacaktır.

İnstagram harf geçmişi temizleme işlemi için tercih edebileceğiniz ikinci yöntem ise önbellek temizlemektir. İnstagram uygulamasının kapladığı önbellek, arama geçmişleri ve profil ziyaretlerini kapsamaktadır. İnstagram geçmiş silme işlemi yapmak için önbelleğinizi temizlemek istiyorsanız, aşağıda yer alan adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 • Telefonunuzun “Ayarlar” kısmına giriş yapınız.
 • Ayarlar sekmesinde “Uygulamalar” bölümünü seçiniz.
 • Bu işlemden sonra karşınıza telefonunuzda bulunan tüm uygulamalar çıkacaktır.
 • Uygulamalar arasında “Instagram” seçeneğine tıklayınız.
 • Uygulama bilgileri arasında “Depolama” kısmına basınız.
 • Depolama seçeneğinin altındaki “Önbelleği Sil” seçeneğine tıklayınız. Bu adımdan sonra işleminiz tamamlanmış olacaktır.  

Bu işlem, hesabınızdaki tüm bilgileri silmez. Mesajlarınız, profilinizdeki bilgiler, takip ettikleriniz olduğu gibi kalacaktır. İnstagram önbellek temizleme işlemi, yalnızca arama gibi yer kaplayan kısımları temizlemektedir.

İnstagram Arama Geçmişi Geri Getirme

İnstagram arama geçmişi silme, İnstagram üzerinden yaptığınız aramaların kaybolmasını sağlamaktadır. Arama geçmişi, İnstagram uygulamasının sizin zevklerinize göre şekillenmesine yardımcı olmaktadır. Eğer İnstagram arama geçmişini temizlerseniz, bir daha geri getirebilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle arama geçmişinizi silmeden önce, sık ziyaret ettiğiniz sayfaları not almanız tavsiye edilmektedir.

İnstagram arama geçmişi görme, İnstagram arama geçmişi silme ve İnstagram arama geçmişi kapatma adımlarını sizler için anlattık. İnstagram arama geçmişi sıfırlama ve İnstagram arama geçmişi geri getirme işlemini dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. İnstagram arama geçmişi gözükmüyor ve İnstagram arama geçmişi sildikten sonra geri getirme işlemi ve İnstagram arama geçmişi bulma adımlarını takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

 1. İnstagram canlı yayından para kazanma
 2. İnstagram linki nasıl alınır?
 3. Instagram takipçi satın almanın zararları
 4. İnstagram satılık hesaplar
 5. İnstagram hesabı nasıl silinir?
 6. İnstagram etiketleri
 7. İnstagram'da çekiliş nasıl yapılır?
 8. İnstagram konum ekleme hatası
 9. Kapanan instagram hesabını açmak
 10. İnstagram neden inmiyor?
 11. Nereden takipçi satın alınır?
 12. İnstagram'da keşfete nasıl çıkılır?
 13. İnstagram bloggeri nasıl olunur?
 14. İnstagram kişisel blog nasıl açılır?
Anasayfa Sipariş Ver! İletişim