İnstagram Gönderi Arşivleme Nasıl Yapılır?

İnstagram Gönderi Arşivleme Nasıl Yapılır?

İnstagram, özellikle de son dönemlerin en yaygın kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Bu uygulama üzerinden, istediğiniz fotoğrafı ve videoyu takipçilerinizle paylaşmanız mümkündür. Aynı zamanda günlük olarak yaptığınız aktiviteleri takipçilerinizle paylaşmak istiyorsanız da İnstagram hikâye özelliğini kullanmanız mümkün olacaktır. Her gün milyonlarca insan, kendine ya da özel hayatına ait olan birçok fotoğrafı ya da videoyu takipçileriyle paylaşmaktadır. Ancak bazı zamanlarda, önceden çok sevdiğimiz ve severek profilimize yüklediğimiz fotoğraflardan sıkılabilir ya da beğenmeyebiliriz. Artık eski fotoğraflarınızı beğenmiyor ama fotoğrafları silmeye de kıyamıyorsanız, İnstagram sizin için yeni bir özellik getirmeyi başarmıştır. İnstagram’ın yeni kullanılmaya başlanan özelliği, “Arşivleme” tekniği sayesinde, eski fotoğraflarınızı takipçilerinizin görmesini engelleyebilirsiniz.

Profilinizde yer alan fotoğrafları ya da videoları arşivledikten sonra, yalnızca kendiniz görüntüleyebilir ve istediğiniz takipçinize mesaj olarak hikayelerinizi ya da fotoğraflarınızı gönderebilirsiniz. Aynı zamanda İnstagram profilinizi değiştirmek ve yeniden düzenlemek istiyorsanız da fotoğraflarınızı silmemenizi öneririz. Eski fotoğraflarınızın her zaman bir anı olarak kalmalıdır. Bu nedenle bu fotoğrafları kaldırmak ve diğer takipçilerin görmesini engellemek istiyorsanız, instagram tüm gönderileri arşivleme seçeneğinden yararlanmanız daha doğrudur. Bu sayede hem eski anılarınızı istediğiniz zaman yeniden gönderebilir hem de kendinize istediğiniz ve hayal ettiğiniz gibi yeni bir profil oluşturmaya başlayabilirsiniz. Üstelik İnstagram üzerinden fotoğraf arşivleme işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

İnstagram Fotoğraf Ve Video Arşivleme Nasıl Yapılır?

İnstagram uygulamasını yeni kullanmaya başlayan ve arşiv seçeneğinin nerede bulunduğunu bilmeyen birçok kullanıcı, İnstagram arşiv nerede? sorusunu sıklıkla sormaya da devam etmektedir. Özellikle de telefonlarından İnstagram’a giren birçok kullanıcı instagram telefonda arşiv nerede? Sorusunu sıklıkla sormaya devam etmektedir.

İnstagram hesabınızdan fotoğraflarınızı arşivlemek istiyorsanız, yapmanız gereken işlem fazlasıyla kolaydır. Öncelikle profilinize girmeniz ve hangi fotoğrafınızı arşivlemek istiyorsanız da onun üzerine tıklamanız germektedir. Daha sonra ise; fotoğrafınızın hemen yanında bulunan nokta şeklindeki sembole tıklamanız gerekmektedir. Burada yan yana birkaç tane seçenek karşınıza çıkaktır. Karşınıza çıkan sekmenin en üst kısmında ise, “Arşivle” butonu karşınıza çıkacaktır. Bu butona tıkladıktan sonra arşivlemek istediğiniz fotoğrafınızı arşivleyebilir ve takipçilerinizin görmesini engelleyebilirsiniz. Bu işlemi telefondan değil de bilgisayardan yapmak isteyen takipçiler de instagram bilgisayarda arşiv nerede? Sorularını yöneltmeye devam etmektedir. İnstagram mobil aplikasyonda nasıl kullanılıyorsa bilgisayarınızda da o şekilde kullanılabilir. İnterneti olan hemen hemen bütün telefonlardan, bilgisayarlardan ve tabletlerden girerek aynı işlemi yapabilir ve dilediğiniz fotoğrafı arşivleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızdan arşivlediğiniz fotoğraflarınız da siz hariç hiç kimse tarafından görüntülenemeyecektir.  Aynı zamanda istediğiniz herhangi bir zaman diliminde arşivlediğiniz fotoğrafları çıkarabilir ve yeniden paylaşmanıza gerek kalmadan takipçilerinizle yeniden fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz. Ayrıca İnstagram üzerinden paylaştığınız hikayelerin hepsi de arşivde tutulacaktır. İnstagram’ınızın arşiv kısmına girdiğiniz zaman, “Hikâye” ve “Gönderi” yazan iki ayrı kısım görüntüleyeceksiniz. Hangisine bakmak istiyorsanız, ona tıklayarak paylaşımlarınıza yeniden göz gezdirebilirsiniz.

İnstagram Arşivler Nasıl İndirilir?

İnstagram arşiv görünmüyor diyorsanız, öncelikle uygulamayı yeniden güncelleyebilirsiniz. İnstagram’ın arşiv seçeneği yeni çıkan bir alternatif olduğu için; bu seçeneği kullanmak istiyorsanız, öncelikle İnstagram’ın yeni sürümünü güncellemeniz gerekmektedir. Güncelleme işleminizi tamamladıktan sonra, İnstagram profilinizin üst kısmında “Arşiv” seçeneğini rahatlıkla görüntülemeniz mümkündür.

İnstagram arşivleme seçeneği hakkında en çok merak edilen hususlardan bir tanesi de İnstagram arşiv indirme hakkında olacaktır. Birçok kullanıcı, fotoğraflarını silmek istemediği için arşivleme seçeneğinden yararlanmaktadır. Ancak bu fotoğrafların yalnızca İnstagramlarında değil telefonlarında da kalmasını istemektedirler. Peki İnstagram arşiv fotoğraflarını indirmek için ne yapmak gerekiyor? İnstagram’ın yeni sürüme getirdiği arşiv indirme seçeneğini kullanarak, şuana kadar İnstagram hesabınıza koyduğunuz bütün fotoğraflarınızı ya da videolarınızı bilgisayarınıza yüklemeniz mümkün olacaktır. Fakat bu özelliği telefonunuzdan kullanmanız şu an için mümkün olmayacaktır. İnstagram’ın arşiv indirme özelliğinden yararlanabilmeniz için, yalnızca web sürümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer evinizde bilgisayarınız varsa, bilgisayarınızdan Google’a girerek İnstagram’ı açmanız ve kendi hesabınıza giriş yapmanız gerekecektir.

Daha sonra ise; karşınıza “Settings” yazılı bir kısım çıkacaktır. Bu kısma da tıklamanız ve Güvenlik, Gizlilik kısmına giriş yapmanız gerekmektedir. Tüm bunları eksiksiz bir şekilde gerçekleştirdiyseniz, “Veri İndirme” yazan kısma tıklamanız gerekecektir. Buraya da tıkladıktan sonra, g-mail adresinizin yer aldığı yere girmeniz gerekmektedir. Bu kısımda, ileri seçeneğine bastığınızda yeniden şifrenizi sisteme girmeniz gerekecektir. Şifrenizi girdikten sonra, ise; g-mail adresinize bir posta gönderileceğine dair haber verilmektedir.

İnstagram hesabınıza yüklemiş olduğunuz gönderilerin ya da bilgilerin fazlalığına bağlı olarak, 24 ila 48 saat arasında bilgilerinizin g-mail adresinize teslim edilmiş olacaktır. Size gönderilen mailde ise; bir adet link yer alacaktır. Bu linke tıkladığınız zaman, yeniden İnstagramınıza girmeniz ve verilerinizi indirmeniz mümkün olacaktır.

İnstagram Arşivleri Nasıl Silinir?

İnstagram arşiv silme ve İnstagram arşiv geri alma soruları da İnstagram’ın yeni özelliği hakkında en sık sorulan sorulardan bir tanesi olmaya devam etmektedir. Daha önce arşivlediğiniz fotoğrafları geri almak ve profilinizde tekrar göstermek istiyorsanız, “Arşiv” bölümüne tıklamanız ve orada yer alan 3 noktaya girerek “Profilde Göster” seçeneğine basmanız gerekmektedir.

Fakat siz fotoğraflarınızı yeniden yayınlamak yerine tamamen silmek istiyorsanız; yine arşiv kısmına girmeniz ve fotoğraflarınızın üzerine tıklayarak normal gönderilerinizi sildiğiniz gibi teker teker silmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda İnstagram’da sadece gönderi arşivlerinizi değil, hikâye arşivlerinizi silmeniz de mümkündür. Bu işlemi yapmak için ise; yine “Arşiv” bölümüne giriş yapmanız ve oradan “Hikâye” seçeneğine de tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Öncelikle İnstagram hesabınıza giriş yapmanız ve kendi profilinize girmeniz gerekecektir. Daha sonra ise; arşivinize girerek kaldırmak istediğiniz bütün hikayelerinizi ya da gönderilerinizi kaldırabilirsiniz. Toplu arşiv silme seçeneği, olmadığı için bütün fotoğraflarınıza ve postlarınıza tek tek girmeniz ve “Sil” butonuna tıklamanız gerekir. Daha sonra ise; arşivlerinizi silmek için yeniden sizden onay istenecektir. Tekrar bu işlemi onayladıktan sonra, arşivlediğiniz fotoğraflarınızı ya da hikayelerinizi kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda hikayelerinizin arşive kaydolmasını istemiyorsanız da bu işlemin kaldırılmasını sağlamanız mümkün olacaktır. Bu işlemi yapabilmek için de yine İnstagramınızın “Arşiv” kısmına tıklamanız ve kaydetmesini engellemeniz gerekmektedir. Bu sayede arşivlerinizi silmenize gerek kalmayacak ve paylaşımlarınız İnstagram’da kayıt altına tutulmayacaktır. Tüm bu seçenekler sayesinde İnstagram kullanımınız da kolay bir hale gelmeye başlayacaktır.

Anasayfa Sipariş Ver! İletişim