İnstagram Hesap Çalma Suçu ve Cezaları

İnstagram hesap çalma suçu ve cezaları bakıldığı zaman bilim suçları kapsamında incelenen sosyal medya hesabı ele geçirme suçunu işleyen siber suçlu olarak tanımlanır ve bilişim suçu işleyene kişiler hapis cezasına bile çarptırılmaktadır. Günümüzde akıllı telefonların ve sosyal medyanın kullanımının yaygınlaşması ile beraberİnstagram ve diğer hesapların çalınması gündeme gelmiş durumdadır.

İnstagram hesap çalma suç mu genel olarak tüm sosyal medya hesaplarında kişilerin haklarını ele geçirme suç olarak kabul edilmektedir. Bilişim alanında bulunan suçlara bakıldığı zaman sosyal medya hesaplarının çalınarak ele geçirilmesi yer almaktadır ve ele geçirilen bu hesaplar sayesinde çok ciddi boyutlarda dolandırıcılık suçu işlenebilmektedir.

Bilişim suçları ile beraber alakalı olan Türk Ceza Kanunu’nda yapılan düzenlemelerle beraber cezai yaptırımlar getirilmiştir.İnstagram hesap çalmanın suçu Yargıtay ile alınan karara göre İnstagram, Facebook, Twitter ve benzeri sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi sonrasında hesabı çalınan kişi aleyhine video, resim paylaşılmasını ve bir başka hesaptan başkasına ait olan bilgilerin sızdırılması durumunda internet yoluyla beraber özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturduğunu da önemle belirtmiştir.

İnstagram Hesap Çalma Suçu

İnstagramHesap Çalma Cezası Nedir?

İnstagram hesap çalma cezası nedir bakıldığı zaman bilişim suçlarında hukuka aykırı olarak bir seneye kadar hapis veya adli ceza verileceği öngörülmüştür. Bununla beraber suça bağlı olarak suç cezası arttırılabilir. Günümüzde sosyal medyada var olabilmek kişisel bilgilerin dijitalde paylaşılması sıklıkla rastlanılır. Bu sebeple sosyal medya hesaplarına izinsiz girilerek elde edilen materyaller zaman zaman kötü niyetli olan kişilerin eline geçebilmektedir ve bununla birlikte Türk Ceza Kanunu’nun maddesine göre bilişim sistemine girme balığı altında suç olarak düzenlenen durumlarda çeşitli cezai yaptırımlar öngörülmüştür.

Kişiler Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk mekanına durumu ihbar ve şikâyette bulunabilmektedir. Sosyal medya sitesi fark etmeden suçu kanıtlanan herkes ceza alabilirler. Buna ek olarak sosyal medya üzerinden dolandırma gibi durumlardan dolayı hapis cezası arttırılabilmektedir. İnstagram hesap çalmanın suçu bilişim sistemlerindeki verileri tamamen bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılarak sisteme veri yerleştiren kişiler altı aydan üç seneye kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

İnstagram Hesabı Çalınınca Ne Yapmalı?

Sosyal medya hesabı üzerinde hesaplarınıza erişim sağlayamadığınız zaman ilk olarak yedek mail adresi üzerinden ve kurtarma hesapların kontrol edilmesi gerekilir. Kurtarma, yedekmail adresinizde erişim sağlayabiliyorsanız hemen bağlantılı tüm hesaplarınız ile alakalı şifre değişiminin yapılması gerekilir.İnstagram hesap çalmanın suçu konusunda hesabınıza ait olan tüm erişim bilgiler değiştirilmişse bu durumda hizmet aldığınız platformun destek kısmından durumu bildirmeniz gerekiyor. İnstagram hesabı çalınınca yapılması gerekenler,

  • İnstagram hesap çalma şikayetetmek için BTK üzerinden şikayet edilebilir. BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olmaktadır ve savcılığa özel hayatın gizliliğini ihlal eden ve kişisel verilerin hukuka ayrılı olarak kullanılması suçlarından suç duyurusunda bulunulmalıdır.
  • İnstagram hesap çalmanın suçukonusunda kişiler hesabını çalan kişilere tazminat davası açılabilir, genel olarak bu tarz bir durumda kişilerin kişilik hakkı ihlal edilmiş olarak bu ihlal durumunda birçok kişi cezalandırılmıştır.
  • Son zamanlarda İnstagram üzerinden telif haklarının ihlal edildiği ve itiraz edilmezse 24 saat içerisinde kapatılacak şeklinde bir mesaj iletilmektedir. Bu tarz dolandırıcılar yüksek takipçisi olan kişileri tercih etmektedir ve bu durumda İnstagram’a bildiri gönderildikten sonra savcılığa suç duyurusu yapılabilmektedir.

İnstagram hesap çalma suçu ve cezaları kısaca kişilerin sosyal medya hesaplarına rızası olmadan girilmesi halinde suçun cezası, bir seneden beş seneye kadar hapis cezasıdır. Sosyal medya hesaplarının giriş şifrelerini değiştirerek hesabın erişilmez kılınması durumunda ise bu cezalar altı aydan üç seneye kadar hapis olabilir.

Önerilenler:

Takipçi Satın Al Sipariş Ver! İletişim