İnstagram Üzerinden Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

İnstagram Üzerinden Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

İnstagram insanların hem keyifli bir şekilde vakit geçirmek hem de alışveriş yapmak için kullandığı sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Bilindiği gibi İnstagram 2010 yılında kurulmuş, kurulduğu yıldan itibaren de birçok insanın ilgisini kazanmıştır. Birçok özellik ile sürekli güncellenen İnstagram, insanların alışveriş yapabilmesini de olanaklı hale getirmektedir. İnstagram alışveriş yapma, birçok insanın ilgini çekmektedir.

Yakın zamanda İnstagrama alışveriş yapma özelliği gelmiş ve insanlar bu özelliği aktif ederek hızlı ve kolay bir şekilde alışveriş yapmaya başlamıştır. Bilindiği üzere bu sosyal medya uygulaması, insanların bireysel bir şekilde ya da bir marka çatısı altında satış yapabilmesini olanaklı kılmaktadır. Kişiler kendilerini hangi alanlarda yetkin görüyorsa o alanla ilgili üretim yapıp bu ürünleri İnstagram üzerinden satabilmektedir. Bu nedenle İnstagram alışveriş konusunda ön plana çıkan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olmuştur. Peki ama İnstagram alışveriş yapma tam olarak nedir? Bu uygulama üzerinden alışveriş yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken hususlar nelerdir?

İnstagram Üzerinden Alışveriş Yapmak

İnstagram üzerinde birçok insan iş hesabı açmakta, bu hesaplar üzerinden çeşitli satışlar gerçekleştirmektedir. Özellikle birçok alan ile ilgili İnstagram üzerinden satış yapıldığı görülebilmektedir. Bu ise kişilerin İnstagram üzerinden alışveriş yapabilmesini olanaklı hale getirmektedir.

İnstagram alışveriş yapma, son dönemde gündemde olan konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu uygulama üzerinden alışveriş yapmak isteyen kişilerin çeşitli hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü çeşitli hesaplar üzerinden güvenlik zafiyeti bulunmakta, bu durum insanların dolandırılmalarına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı İnstagram alışveriş yaptım dolandırıldım diyen insanların sayısı bir hayli fazladır. Uygulama üzerinden alışveriş yapmak isteyen kişilerin, alışveriş yapacakları hesabın güvenilir olup olmadığını araştırması ve güvenilir olmayan hesap üzerinden kesinlikle alışveriş yapmaması gerekmektedir.

İnstagram Üzerinden Nasıl Alışveriş Yapılır?

İnstagram’dan nasıl alışveriş yapılır, birçok insanın merak ettiği hususlardan bir tanesidir. Öncelikle belirtmek gerekir ki İnstagram üzerinden alışveriş yapmak oldukça kolaydır. Fakat kişilerin, alışveriş yapmak istedikleri hesaplar ile ilgili detaylı bir şekilde araştırma yapması oldukça önemlidir. Çünkü bazı hesapların bünyesinde güvenlik açıkları bulunmaktadır. Bu ise insanların dolandırılmalarına neden olabilmektedir. İnstagram alışveriş yaptım dolandırıldım diyen insanların sayısı bir hayli fazladır.

Alışveriş yapılacak hesap ile ilgili araştırma yapılması sonrasında kişilerin istedikleri ürünleri incelemesi ve ürünlerin fiyatlarına bakması gerekmektedir. Bireysel satış yapan kişiler, çoğunlukla mesajlaşma yöntemi ile müşterilerle iletişim kurmakta ve onlara alışverişi nasıl gerçekleştireceklerini bildirmektedir. Bunun yanı sıra ilgili hesabın profil kısmında da gerekli bilgiler bulunabilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda hareket edildikten sonra şahıs ya da firma tarafından belirlenen ödeme yöntemleri üzerinden ödeme yapılmaktadır. İnstagram alışveriş yapmakonusunda ön plana çıkan alanlardan bir tanesi olan ödeme kısmı, kişilerin güvenilir bir şekilde alışveriş yapıp yapamayacağını belirlemektedir. Bu nedenle alışveriş yapacak olan kişilerin, akıllarına yatmayan ödeme yöntemlerini kullanmaması ve ödeme yönteminde bir mantıksızlık hissediyorlarsa alışverişlerine devam etmemesi gerekmektedir.

Güvenilir bir ödeme yöntemi bulunması dahilinde kişiler İnstagram alışveriş yapma işlemlerine devam edip istediği ürünü satın alabilir. Anlaşmalı kargo şirketleri dahilinde ürün belirli bir süre sonra müşteriye ulaştırılacaktır. Ürünle ilgili sorunun tespit edilmesi halinde ilgili şahıs ya da firma ile kısa sürede iletişime geçilmesi ve üründeki sorunun bildirilmesi çok önemlidir.

İnstagram Üzerinden Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnstagram’da alışveriş yapacakların bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu hususlar, kişilerin başarılı bir şekilde alışveriş işlemlerini tamamlaması adına çok önemlidir. İnstagram alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenler, genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Alışveriş yapılacak olan hesabın içerik sayısının az olması, o hesap üzerinden alışveriş yapılmamasını bildirir. Bu nedenle ilgili hesap üzerinde ne kadar gönderi bulunduğunu ve gönderilerin ne kadar etkileşime girdiğini inceleyin.
 • Satın almak istediğiniz ürünün farklı görsellerinin bulunup bulunmadığına bakın. Aynı ürünün farklı görsellerinin bulunması, ürünün çok satıldığını ifade eder.
 • Ürün ile ilgili yorumlar, sizi aldatabilir. Çünkü bazı firma ya da şahıslar, ürünlere kendileri yorum yazmakta ve bu sayede genellikle olumlu yorumlar bulunmaktadır. Bu konuya dikkat etmeniz oldukça önemli.
 • İnstagram alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bir diğer madde de taklit sayfalardan ürün almamanıza dairdir. Bazı durumlarda bir markanın taklit hesabı açılmakta ve bu hesap üzerinden satış yapılmaktadır. Bu ise müşterilerin sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle hesabın taklit olup olmadığını detaylı bir şekilde araştırın.

İnstagram alışveriş yapma konusunda yukarıdaki hususların dikkate alınması ve bu hususlar bağlamında alışveriş yapılması önerilmektedir.

İnstagram Üzerinden Alışveriş Yapacaklara Tavsiyeler

Güvenilir bir şekilde İnstagram üzerinden alışveriş yapılabilmesi için çeşitli tavsiyeler bulunmaktadır. Bu tavsiyeler bağlamında alışveriş yapılması, kişinin sorun yaşamamasına sağlayacağı için tavsiyelere uyulması önerilmektedir. İnstagram üzerinden alışveriş yapacaklara tavsiyeler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Alışveriş yapılacak hesabın takipçi sayılarını kontrol edin. Genellikle takipçi sayısı fazla olan hesaplar üzerinden alışveriş yapın.
 • Özellikle kıyafet alışverişlerinde, kıyafetin üstte duran bir fotoğrafının olması gerekir. Bu nedenle kıyafetin manken üzerinde duruşunun görseli bulunmayan kıyafetleri tercih etmeyin.
 • Bazen müşteriler, aldıkları ürün ile ilgili fotoğraf çekerek sayfaya yüklemekte, bu sayede müşterilerin ürün ile ilgili bilgi sahibi olmasını mümkün kılmaktadır. Sizler de alışveriş yaparken müşteri fotoğrafı olup olmadığını inceleyin.
 • İnstagram üzerinden alışveriş yapacaklara tavsiyeler konusunda bir diğer husus da müşteri memnuniyetinin yüksek olması gerektiğidir. Alacağınız ürünün müşteri memnuniyeti yüksek ise o ürünü alabilirsiniz.

Bu tavsiyeler, kişilerin isntagram üzerinden güvenilir bir şekilde alışveriş yapmasını olanaklı hale getirmektedir.

İnstagram Alışveriş Yapma Özelliği

Pek çok insan tarafından kullanılan İnstagram uygulaması, her geçen gün farklı güncellemeler ile birlikte insanların karşısına çıkmaktadır. Bu güncellemelerden bir tanesi olan İnstagram alışveriş yapma özelliği, insanların kolay ve hızlı bir şekilde alışveriş yapabilmesini mümkün kıldığı için birçok insan tarafından ilgi ile karşılanmaktadır. Peki İnstagram’da alışveriş yapma özelliği nasıl açılır?

Bilindiği üzere pek çok şahıs ya da işletme, İnstagram üzerinden satış gerçekleştirmek istemektedir. Satışların gerçekleştirilebilmesi için İnstagram alışveriş yapma özelliğinin açılması gerekir. Bu özelliğin açılabilmesi için aşağıdaki adımları sırası ile uygulanmalıdır:

 • İşletme hesabının profil kısmına gidin. Bu kısımda yer alan menü butonuna tıklayın.
 • Bu kısımda yer alan “Ayarlar” butonunu seçin.
 • “İşletme” kısmı ve sonrasında “Alışveriş” kısmına dokunun.
 • Hesabınıza bağlamak istediğiniz ürün kataloğunu seçerek “bitti” butonuna tıklayın.

Bu işlemler sonrasında İnstagram üzerinden satış gerçekleştirilebilmektedir.

Anasayfa Sipariş Ver! İletişim