İnstagram’da Satış Yapma Yöntemleri Nelerdir?

İnstagram’da Satış Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Bilineceği üzere günümüzde ticari faaliyetlerin çok büyük bir kısmı sanal ve dijital ortam üzerinden gerçekleşmektedir. Özellikle hizmet ve ürün satışı konusunda dijital dünyanın her bir platformundan ve aracından milyarlarca insan aktif olarak faydalanmaktadır. Bunula birlikte İnstagram gibi dünya çapında milyarlarca kullanıcı ve indirme sayısına erişen uygulamalar üzerinden ticaret yapmak diğer yöntemlere göre daha ön plana çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. İnstagramdan satış yapmak bu kapsamda pek çok özel avantajın elde edilmesini de aynı oranda sağlamaktadır.

Dünya ticaret hacminin belirgin bir şekilde dijital dünyaya kayıyor olmasının temelde bulunan iki sebebi reklam ve pazarlama konusunda aynı anda milyarlarca insana ulaşabilme imkânın sanal dünya üzerinden kolaylıkla sağlanabiliyor olması ve pek tabi maliyet ve bütçe ekonomisi bakımından da dijital dünyanın muadili olan reel satışlara göre çok daha büyük bir avantaj sağlıyor olmasıdır. E-Ticaret, Dropshipping, İnstagram satışı gibi pek çok çeşit ile dijital ortam üzerinden özgürce ticaret yapmak günümüzde son derece kritik bir işleve sahip olarak pek çok girişimci tarafından tercih edilir.  

Bu bağlamda hiç kuşku yok ki günümüzde en çok tercih edilen dijital ticaret yöntemlerinden biri de İnstagramdan satış yapmak olarak adlandırılan ve sosyal medya araçlarının ticari faaliyetler adına aktif bir şekilde kullanılmasını sağlayan ticaret metodudur. Belirtilmiş olduğu gibi dijital ortamın sağladığı reklam ve pazarlama imkanlarının bu tarz uygulamalar üzerinden en etkili şekilde kullanılabilmesi ve bunun bir ticari faaliyet haline dönüştürülebilmesi de son derece olası ve mümkündür.

Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcı olan İnstagram ABD’de 120 milyon kullanıcı sayısına erişmiş olmakla birlikte Türkiye 39 milyon İnstagram kullanıcı ile uygulamanın en çok rağbet gösterildiği ülkelerden biri konumundadır. Bu kapsamda dünya nüfusunun %10’nunun, Türkiye nüfusunun ise neredeyse %50’sinin ilgi gösterdiği bu uygulama üzerinden geniş bir özgürlük alanı elde ederek ticaret yapmak son derece büyük avantajların elde edilmesini ve yapılan ticari girişimin başarıya ulaşmasını sağlama konusunda kritik bir misyona sahiptir.

İnstagram’da Nasıl Satış Yapılır?

Muadili olan reel ve diğer dijital ortam satışlarına göre İnstagram'da satış yapmak hali hazırda bazı özel imkanların elde edilmesini sağlar. Şüphesiz bunlar arasından en belirgin bir şekilde öne çıkanı, takipçiler ve aboneler üzerinden satışı yapılacak ürün ve/veya hizmetlerin mekân ya da ortama ayırt etmeksizin milyonlarca kullanıcıya ulaşabiliyor olmasıdır. Her ne kadar yapılan satışlar konusunda bir uygulamaya bağlı kalınıyor gibi görünse de İnstagram uygulamasının doğası etkileşimleri yönlendirmeye son derece açıktır.

İnstagram'da satış yapabilmek adına başlangıç aşamasında ön plana çıkan durumlar şu şekildedir:

 • Öncelikli olarak bir İnstagram hesabına sahip olunmalıdır.
 • Bu hesap aracılığıyla başlangıç aşamasında uygun hedef kitlesinin belirlenmesiyle birlikte yeterli düzeyde takipçi sayısına sahip olunmalıdır.
 • Satışı yapılacak ürün ve hizmetlere karar verilmesi durumunda bu hizmetlerin pazarlanması gerekmektedir.
 • İnstagram'da pazarlama yapabilmek adına fotoğraflar, hikayeler, videolar ya da sponsorlar kullanılabilir.
 • Satış konusunda ödeme seçenekleri belirlenmelidir ve ödeme seçeneklerinin getirmiş olacağı yasak yükümlülükler konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Tüm bunlara başlangıç aşamasında dikkat edilmesi durumunda İnstagram'da satış yapmanın yolları hakkında da detaylı bilgiye sahip olunmasının ardından etkili bir ticari girişime bu uygulama üzerinden başlamak mümkün olacaktır

İnstagram’da Satış Yapmak

İnstagram'da satış yapmak adına her şeyden önce gerekli düzeyde popüler olmak, yeterli düzeyde takipçi sayısına erişmek gibi temel bileşenler belirleyici olacağından, önceliğin reklam ve tanınırlığın arttırılması faaliyetlerine verilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun dışından İnstagram'da satış yapmanın yöntemleri da yapılacak satışların arzu edilen ölçüde sonuç verebilmesi adına bir diğer belirleyicidir.

İnstagram'da Satış Yapacak Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Hemen her ticari faaliyette olduğu gibi dijital dünya üzerinden yapılacak girişimlerde de dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar özellikle insan algısının yönlendirilmesi ve bilinçaltı reklam teknikleriyle rakiplerin önüne geçilerek yapılacak girişimin daha az risk içeren bir yapıya sahip olmasını sağlamak üzerinedir.

İnstagram'da satış yapacakların dikkat etmesi gerekenler genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Satılacak ürün ya da hizmet konusunda kesin ve belirgin bir karar verilmelidir.
 • Arz ve talep ilişkisi doğru analizler üzerinden belirlenmelidir ve satışı yapılacak ürün ve/veya hizmetlerin ne denli talep görebileceği konusunda fikir sahibi olunmalıdır.
 • Hedef kitlesi belirlenmelidir ve satışların ana hatlarıyla kimlere uygun olacağı ve kimlerin talep göstermesinin beklediği konusunda kategorilendirme yapılmalıdır.
 • Rakip analizleri yapılarak satışı yapılacak ürün ya da hizmetler kapsamında başarılı satıcılar hakkında analiz yapılmalıdır.
 • Satışlar için uygun ve etkili, efektif sonuçların alınabileceği içerikler kullanılmalıdır.
 • Uygulamanın hikâye, fotoğraf, canlı yayın, video, IG TV gibi tüm araçları etkili bir şekilde kullanılmak üzere planlamaya dahil edilmelidir.
 • Logo, tanıtım yazısı, slogan gibi akılda kalıcı etkenler üzerine etkileyici ve ilgi uyandırıcı tasarımlara ve seçeneklere yönelik gösterilmelidir.
 • Reklam ve pazarlama teknikleri kullanılarak uygulama hesabının tanıtımı yapılmalıdır.
 • Satışlara başlanması durumunda kullanıcı ya da takipçilerden gelen tüm geri bildirimler olgunlukla değerlendirilmeli ve yönetim politikaları buna uygun bir şekilde yenilikçi ve güncel olmalıdır.

Bu tarz temel dinamiklere dikkat edilmesi durumundan İnstagramdan satış yapmak başarılı bir ticari girişime doğru yol alarak, markalaşarak büyümenin ve sürdürülebilir bir ticaret yapmanın zeminini oluşturacaktır.

İnstagram’da Satış Yapmanın 5 Püf Noktası

Belirtilmiş olduğu gibi sanal dünyanın geniş bir reklam ve pazarlama örüntüsü olduğundan İnstagram satışı yapmak konusunda da pek çok farklı özel dinamik bulunmaktadır. Bu dinamikler genel hatlarıyla uygulama üzerinden satış yapmak isteyenler açısından önemle bilinmesi gereken püf noktalar anlamına gelir ve İnstagramdan satış yapmanın püf noktaları bu kapsamda başarıya ulaşmak adına son derece belirleyicidir.

İnstagram Hesabının Kurumsal Bir Özelliğe Sahip Olması

İnstagramdan satış yapmanın püf noktaları dahilinde ilk olarak uygulamada kullanılan hesabın kurumsal bir mahiyete sahip olması gerekmektedir. Tahmin edileceği üzere modern dünyada verilen tüm hizmetler kurumsal bir kimliğe sahip olmaktadır ve kurumsallık her şeyden önce dikkat çekmektedir. Bu bağlamda İnstagram hesabının kurumsal bir özelliğe sahip olması daha güvenilir bir profil çizilmesine önemli düzeyde katkı sağlayacağı gibi aynı zamanda şeffaflık ve dürüstlük konusunda da İnstagram hesabının ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla kişisel hesapların yanı sıra bir de kurumsal niteliğe sahip olan ayrıca bir İnstagram hesabı açılması tavsiye edilmektedir.

Hedef Kitlesinin Belirlenmesi

İnstagramdan satış yapmanın püf noktaları arasında yapılacak tüm ticari girişimlerde olduğu gibi doğru ve sağlıklı bir şekilde hedef kitlesinin belirlenmesi gerekmektedir. En genel anlamıyla hedef kitlesini belirlemek yapılacak olan reklam, pazarlama, tanıtım, etkinlik gibi konularda nasıl bir yönelim gösterileceğine büyük katkılar sağlayacaktır. Bunun yanı sıra satışı yapılacak ürün yad a hizmetlerinde mahiyeti konusunda nasıl bir yönelim gösterilmesi konusunda da hedef kitle önemli veriler sunar. Ayrıca satışı yapılacak ürünler, satış yöntemleri, ödeme seçenekleri gibi konularda da hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenmesi durumunda etkili bir satışın yapılması mümkün olmaktadır.

Ürün Veya Hizmetlerin Tanıtımının Yapılması Ve Ön Plana Çıkarılması

Ürün veya hizmetlerin tanıtımının yapılması ve ön plana çıkarılması reklam tanıtım ve pazarlama konusunda pek çok özel alternatif sunan İnstagram üzerinden geniş yelpazeli bir hareket alanı açar. Bu kapsamda İnfluencer’lar ile anlaşmalar yapılabileceği gibi, uygulamanın diğer özellikleri de etkili bir şekilde kullanılmalıdır. Şüphesiz uygulamanın video, hikâye, fotoğraf ve canlı yayın gibi özelliklerini etkileyici içerikler üreterek etkili bir şekilde kullanmak oldukça mümkündür.

İnstagram Analiz Araçları

Tüm ticari girişimlerde en etkili araçlar analizlerin ve verilerin doğru ve sağlıklı bir şekilde toplanması üzerinedir. Bu bağlamda yapılan ticari girişimin ve satışların hangi şartlar altında yönlendirilmesi ve hizmetlerin kitlelerle nasıl buluşması gerektiği konusunda İnstagram analiz araçları kullanılarak doğru veriler elde edilebilmektedir. Bu araçlar en genel olarak;

 • Paylaşımların ne zaman yapılacağını
 • Ne tarz paylaşımların ön plana çıkması gerektiğini
 • Uygulamanın hangi araçlarının daha etkili sonuçlar doğurduğunu
 • Olumlu yönde hashtag kullanımı

Gibi konularda satış hakkında belirleyici ve yönlendirici veriler sunacaktır.

Sponsorlu Reklam Anlaşmaları ve Diğer Satış Kanalları

Üzerinde sıklıkla durulduğu gibi dijital dünya ya da sosyal medya araçları üzerinden satış yapmak adına en önemli kriter doğru bir reklam ve pazarlama alanın oluşturulmasıdır. En nihayetinde elektronik ortam aynı anda milyarlarca kullanıcıya ulaşma konusunda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu avantajın olumlu düzeyde kullanılabilmesi adına sponsorlu reklam anlaşmaları ve diğer satın kanalları belirleyici olmaktadır.

Sponsorlu reklam anlaşmaları yapılarak kurumsal hesabın daha fazla reklamı yapılabilir ve kısa süre içerisinde daha fazla tanınırlık elde edilerek popüler olunabilir. Aynı zamanda satışı yapılan ürün ya da hizmetler konusunda kullanıcıların fikir sahibi olması da sağlanabilmektedir. Dolayısıyla sponsorlu reklam anlaşmalarının yapılması İnstagramdan satış yapmanın püf noktaları konusunda oldukça kritik bir işleve sahiptir.

Aynı zamanda dijital dünya üzerinden farklı kanallardan, bir E-Ticaret sitesi ya da mağaza gibi alanlardan satış yapılıyorsa takipçi ve kullanıcıların bu kanallara yönlendirilebilmesi adına da İnstagram uygulamasının kullanılması oldukça mümkündür. Dolayısıyla uygulama üzerinden yapılan satışların yeterli olmaması durumunda diğer kişisel blog sayfaları veya kişisel E-Ticaret sitelerine yönlendirmenin yapılması da satışların başarıya ulaşması konusunda itici bir kuvvet olacaktır.

İlgili Yazılar:

Tiktok Para Hesaplama

Tiktok Hediye Fiyatları

Tiktok Keşfet Etiketleri

Tiktok Jeton Hilesi

İnstagram Anket Hilesi

Tiktok Jeton Fiyatları

Tiktok Mavi Tik Nasıl Alınır?

Pov Ne Demek?

Tiktok Canlı Yayın Açma

Tiktok Keşfet Saatleri

Tiktok Canlı Yayın Nasıl Açılır?

Anasayfa Sipariş Ver! İletişim