İnstagram'ı Güvenli Tutmaya Yönelik Araçlar

İnstagram'ı Güvenli Tutmaya Yönelik Araçlar

Dünyada milyarlarca insan tarafından kullanılan Instagram, bu kişilerin daha verimli bir platform kullanması ve hiç kimsenin mağdur konumuna düşmemesi için sürekli güncellemeler ve araçlar getirir.

Peki, Instagram’ı güvenli tutmaya yönelik yeni araçlar neler? Son gelen güncellemeler ile yorum kontrolleri sağlamak, takipçilerinizi onların çıkmasını beklemeden kaldırmak ve isimsiz şekilde raporlama gibi seçeneklerdir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bazı konular da mevcut. Örneğin hesapların doğrulandığını gösteren mavi tik işareti herkese verilmez. 

Eğer hesabınızı güvende tutmak istiyorsanız, bu konulara dikkat etmeniz hem kişisel bilgilerinizi, hem de Instagram adresinizi saldırılardan koruyacaktır.

İnstagram Bu Hesap Hakkında Özelliği

Instagram tarafından sunulan “bu hesap hakkında”, en yeni hizmete sunulan seçenekler arasında.  Hesabını diğer Instagram kullanıcılarına açık bırakmamış olan hesaplarda aktif olan bu özellik; hesaba ait şu bilgileri sağlamakta:

 1. Katıldığı tarih
 2. Ülkesi
 3. Reklam
 4. Önceki kullanıcı isimleri
 5. Takipçilerle paylaşılan hesaplar

Eğer Instagram alışveriş yapacaksanız, doğal olarak onun güvenilirliğini bilmek istersiniz. Her ne kadar sayfada detaylı bir inceleme gerekli bilgiyi sağlayacak da olsa; hangi ülkeden girdiği ve katıldığı tarih ulaşılmaz.

Durum böyle olunca takipçi ve beğeni sayılarını karşılaştırıyorsanız, gerçeğe yakın tahminler yapamazsınız. Örneğin 3 yıllık bir hesabın düşük takipçi sayısı olması pek de güvenilir bir şey değildir. Instagram güvenlik amacıyla sunulan hakkında kısmına ulaşmak için, ilgili hesabın “takip et” butonu yanındaki aşağı yönle oka dokunmak yeterli.

Ardından açılan sekmede en üstte “bu hesap hakkında” başlıklı bir yazı görülecektir. Bu ikona dokunmaz, gerekli bilgileri almanız için yeterlidir.

İnstagram Engelleme

Instagram’da hesap engelleme her ne kadar yeni olmasa da en kullanışlı özelliklerden biri. Eğer yalnızca 1-2 hesaptan mesaj almak istemiyorsanız, onları engelleyerek, bu durumu kalıcı olarak çözebilirsiniz. Bunun için şu aşamaları takip etmeniz yeterli:

 1. Instagram’da engellemek istediğiniz kişinin profil sayfasına gidin.
 2. Sağ üst köşede bulunan alt alta üç nokta simgesine dokunun. Iphone ya da bilgisayar için bu simge yan yana üç noktadır.
 3. Açılan menüden hesabı engelleyin.

Bu sayede hem karşınızdaki kişinin sizi takip etmesini, hem de mesaj atmasını engellemiş olursunuz.

İnstagram Yorum Kontrolleri

Instagram her gönderinin altına yorum yapılmasına izin verir. Ancak bazı durumlarda sadece arkadaşlarınızın görmesi için bir fotoğraf paylaşıp, yorum gelmemesini de tabii olarak talep edebilirsiniz.  Eğer yorumları tamamen kullanıma kapatmadan, belirli bir gönderiyi kısıtlamak istiyorsanız, Instagram yorum kontrolleri bunun için kullanılır.

Bunun için tek yapmanız gereken, herhangi bir gönderiyi paylaşmak üzere hazırlamaktır. Ancak sonrasında paylaşmadan, gelişmiş ayarlara gelerek yorumlara kapatmanız gerekir. Böylece Instagram ayarlar kısmından genel yorum kapatma yapmadan, istediğiniz gönderileri yoruma açabilir, istediklerinizi anında kapatabilirsiniz.

İnstagram Takipçi Kaldırma

Her ne kadar çoğu Instagram hesabı takipçileri hoş karşılasa da Instagram hesabının özel olmasını isteyen kişilerin sayısı da hayli fazladır. Geçmiş dönemlere bakacak olduğumuzda, kişilerin takipçilerini silmesinin tek yöntemi, onlara engel atmaktı.

Bu durumda engel listesinde kalabalık bir durum oluşmakla beraber, pek çok kişi burasının dolu olmasını da sevmez. Bu durumu düzenlemek için sunulan Instagram takipçi kaldırma, sizlere herhangi bir zorluk çekmeksizin onları silmenizi sağlar. Üstelik engellemeniz gerekmez.

Bunun için sizi takip edenler listesine gelerek, kişilerin yanında bulunan üç nokta işaretine dokunarak takipten çıkarmanız yeterlidir. Güzel olan kısmı ise karşı tarafı çıkardığınıza dair bir bilgi gitmez. Dolayısıyla karşı taraf ta onun sizi sildiğinizi düşünebilir.

İnstagram İsimsiz Raporlama

Instagram içerisinde bulunan kurallar, herkesin uyması içindir. Ancak bunları çoğu kullanıcı okumadan kayıt olduğu için, neler yapmaması gerektiğini bilmez. Bu gibi durumlarda önlem olarak getirilen raporlama; kuralları ihlal ettiğini düşündüğünüz kişileri bildirmek için vardır.

Ancak bunun en olumsuz yönü, şüphesiz ki rapor göndermek için adınızın da girilme zorunluluğudur. Böylece rapor ettiğiniz kişi de sizi görebilir. Bu nedenle son yapılan güncellemeler Instagram’ı güvenli tutmaya yönelik yeni araçlar olarak getirilen isimsiz raporlama, karşı tarafa onu kimin şikâyet ettiği bilgisini göndermez.

Instagram’ı Güvenli Tutmak için Neler Yapılabilir?

Instagram hesabını güvenli tutmak istiyorsanız, bunun için alabileceğiniz pek çok önlem vardır. Burada önerilen bazı maddeler şöyledir:

 1. Klasik şifrelemeden uzak durarak, harf-rakam-noktalama işaretlerinden oluşan bir parola belirleyin. Zira kolay bir şifre belirlerseniz, hacker saldırısı sonucunda kırılması oldukça hızlı olacak, böylece tüm bilgileriniz ve fotoğraf, videolarınız başkalarının eline geçecektir.
 2. Eğer şifrenizi değiştirseniz de eski parolanızı paylaşmayın. Zira bir süre sonra unutarak bunu tekrar kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı internet sitelerinde eski şifreyi hâlâ kullanıyor olmanız da muhtemeldir. Dolayısıyla bu tüm internet şifrelerinizi riske atacak bir durumdur.
 3. İki faktörlü kimlik doğrulamasını açın. Karşınızdaki taraf hangi yöntemle girmeye çalışırsa çalışsın, bu seçenek aktif oldukça telefonunuza bir mesaj gelecek ve doğrulama kodunu girmenizi isteyecektir. Eğer bunu girmezseniz, hesap da açılmaz.
 4. Eğer hesabınızın şifresi alınmış olsa bunu fark etmeyebilirsiniz. Bu arada parolanızı alan kişi e-mail adresinizi de değiştirmiş olabilir. Bu nedenle e-posta adresine erişim yapıp, yapamadığınızı her zaman kontrol edin.

Ayrıca Instagram mavi tik uygulaması da günümüzde pek çok hesap tarafından, sahte simgeler ile kullanılmaktadır. Bu durum pek çok insanı yanılttığı için Instagram alışveriş gibi yöntemlerde zorluklar çıkarmaktadır.

Dolayısıyla tavsiye edilen buna dikkat etmektir. Eğer incelediğiniz hesapta mavi tik varsa; bunu Instagram’dan mı aldığı, yoksa kendi sahte mi koyduğunu kontrol ederek bulabilirsiniz. Instagram’ı güvenli tutmaya yönelik yeni araçlar hususunu ele aldığımız bu yazımızda, değindiğimiz hususlara dikkat ederek daha güvenli kullanım sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar:

Tiktok Para Hesaplama

Tiktok Hediye Fiyatları

Tiktok Keşfet Etiketleri

Tiktok Jeton Hilesi

İnstagram Anket Hilesi

Tiktok Jeton Fiyatları

Tiktok Mavi Tik Nasıl Alınır?

Pov Ne Demek?

Tiktok Canlı Yayın Açma

Tiktok Keşfet Saatleri

Tiktok Canlı Yayın Nasıl Açılır?

Sipariş Ver! İletişim