İnstagram Neden Bağımlılık Yapar?

İnstagram Neden Bağımlılık Yapar?

Günümüzde milyonlarca insana ulaşan instagram; fotoğraf, video ve hikayeler paylaşılan bir platform haline gelmiştir. Bu yüzden de instagram kullanan ya da kullanmayan herkesin aklına instagram bağımlılık yapar mı? Sorusu gelmektedir.

İnstagram kullanıcıları fotoğraf, video ve yirmi dört saat içinde kaybolan hikayelerde için bile filtreler ekleyerek, üzerinde oynamalar yaparak paylaşım yapmaktadır. Bu durumda akıllara instagram bağımlılığı sorununu getiriyor.

Gerçekten de günümüzde instagram bağımlılığı var. Bu durumu hiçbir kullanıcı ya da instagram kullanıcısı olmayan kişi reddedemez. İnstagramda paylaşılan şatafatlı hayatlar, güzel insanlar, güzel ilişkiler, gerçekten çok uzak görünen hayatlar herkesi meraklandırmaktadır.

İnstagram bağımlık yapar mı?Sorusunun peşine düşmek yerine ya da bu durumu görmezden gelmek yerine instagram neden bağımlılık yapar? Sorusu araştırılmalıdır. Ve instagram bağımlılığı nasıl son bulur? Sorusunun peşine düşülmeli ve araştırılmalıdır.

İnstagram Bağımlılığı Nedenleri

İnstagram artık herkes tarafından kullanılmaktadır. İnstagram kullanıcısı sayısı inkar edilemeyecek kadar fazladır. Bu yüzden de instagram bağımlılık yapar mı? Şeklinde düşünmek yersizdir. İnstagram bağımlılığı inkar edilemez.

İnstagramda kullanıcılar sadece izleyici değil, aynı zamanda paylaşım yapanlarıdır. İnstagram bağımlılıkları çeşitli maddelere ayrılır. İnstagram takipçi satın alma işlemi bir alışkanlıktır. Fakat instagram'ı sürekli kullanmak bağımlılıktır. Hayatının her anını instagram'da paylaşan insanlar, paylaşacakları bir şeyleri olmadıklarını düşündüklerinde ya da diğer instagram kullanıcılarının gönderilerini görüp, hikayelerini izlemek de instagram bağımlılığı sorununun yanı sıra kişinin üzgün bir durumda olmasına da neden olur.

İnstagram bağımlılığı nasıl son bulur? Sorusunun peşine düşmeden önce instagram bağımlılığı nedenleri nelerdir? Sorusuna cevap aranmalıdır. Bu nedenler;

 • Filtre seçeneği ile normalde olduğundan daha güzel görünmek
 • Paylaşılan gönderiler ile kişi ve olayların ölümsüzleştirilmesi arzusu
 • Sosyalleşmenin artık instagrama kaydığı düşüncesi
 • Tanıdığı, tanımadığı herkes tarafından beğenilme isteği

Şeklinde sıralanmaktadır. Bu nedenler instagram bağımlılığı nedenleri arasındadır ve ayrıca instagram bağımlılık yapar mı? Sorusuna da rahatlıkla ‘evet’ cevabının verilmesinin nedenidir.

İnstagram Bağımlılığı Belirtileri

İnstagram bağımlılık yapar mı? Sorusunu aşıp, bu durumu kabullendikten sonra instagram kullanıcısı instagram bağımlılığı bende de var mı? Diye düşünebilir. İnstagram bağımlılığının belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Her gün bir gönderi paylaşma stresi yaşamak
 • Takipten çıkan, beğeni ve yorumu çekme durumlarını kişisel olarak algılama
 • Sevilmeyen kişilerin profilleri kontrol edilerek, kendisiyle kıyaslama
 • Gönderi paylaştıktan sonra beğeninin az bulunması
 • Gün içerisinde instagrama girmeden ve bir şey paylaşmadan yapamamak

Bu durumların görüldüğü kişi de büyük ihtimalle instagram bağımlılığı bulunmaktadır. Kişi instagram bağımlılığı olduğunu kabul ettikten sonra instagram bağımlılığı nasıl son bulur? Sorusunun peşine düşer.

İnstagram Bağımlılığı Nasıl Son Bulur?

Bir kişi artık ben instagram bağımlılığı ile karşı karşıyayım dedikten sonra aslında bu durumun korkulacak bir şey olmadığının farkına varmalıdır. İnstagram bağımlılığı, instagram durduruldu hatası sona erene kadar insanların kullanıma devam etmesidir. İnstagramın bu kadar yaygın şekilde kullanıldığı günümüzde bu durum hiç de şaşılacak bir şey değildir.

Panik yapmak yerine instagram bağımlılığı nasıl son bulur? Araştırmalıdır. İnstagram bağımlılığı ile şu şekilde mücadele edilebilir;

 • İnstagramı ne kadar kullandığınızın farkına varın ve kullanım sürenizi kısaltın
 • Kendi kendinize kullanım sürenizi kısaltamıyorsanız, yardımcı olabilecek programlar indirin
 • Gün içerisinde telefonunuzdan uzaklaşacak aktiviteler yapın
 • İnstagram bildiriminizi kapatın
 • Geceleri teknolojik aletlerinizi uzak bir yere koyun
 • Üzüldüğünüzde, sıkıldığınızda instagramı kaçamak yeri olarak görmeyin

Tüm bunları uygulamak ilk başta instagram bağımlılığı olan kişiye oldukça zor gelebilir. Bu durumda oldukça normaldir. İnstagram bağımlılık yapar mı? Sorusuna cesaretle yanıt vererek, bu durumu kendinizde de olduğunu fark etmiş olmanız instagram bağımlılığı nasıl son bulur? Sorusuna verilecek ilk adımdır.

Önerilen instagram blogları:

Sipariş Ver! İletişim