İnstagram İşletme Hesapları Nasıl Düzenlenmeli?

İnstagram İşletme Hesapları Nasıl Düzenlenmeli?

Tüm dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformu olan İnstagram, aynı zamanda işletme ve firma hesaplarının en çok bulunduğu uygulama olmaktadır. Bu nedenle İnstagram işletme hesapları düzenlenmesinde bir takım noktalara özellikle dikkat etmek şarttır.

Digital 2020 Global Digital Owerview raporuna göre, sosyal medya mecraları arasında popülerlikte 3. sırada olan İnstagram uygulamasının kullanıcı sayısı, tüm dünya genelinde 1 milyar olmuştur. Facebook ve Youtube’dan sonra 3.sırada olan İnstagram, aynı zamanda en çabuk büyüyen sosyal medya platformu özelliğini de taşımaktadır.

Bu bağlamda işletme ve firma sahiplerinin kullandıkları İnstagram hesapları vasıtasıyla yaptığı ürün tanıtımları, tüm dünya çapında tanınma özelliğine kavuşmaktadır. Bu yüzden işletme hesaplarının düzenlenmesinde ve yürütülmesinde bazı detaylar önemli olmaktadır. Etkileyici ve göze çarpan İnstagram işletme hesapları düzenlemesi için dikkat edilmesi gerekenler sırasıyla şunlardır;

İnstagram İşletme Hesabında Profil Düzeni Nasıl Olmalı?

İnstagram işletme hesabında profil düzenlemesi için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, hesap açıldığı anda markayı ya da ürünü tanıtmaya yarayacak olan profilin sade ve göze çarpan niteliklerde olmasıdır. Bunun için tanıtılacak olan marka ya da ürünle ile uyum sağlayacak logonun ve profil resminin özenle seçilmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda profil açıklama kısmında da markayı ve ürünü tanıtacak, güzel ve kısa bir makalenin yer alması lazımdır. Markayı ya da ürünü tanıtırken sade ve imla kurallarına uygun bir dil kullanılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, marka ya da ürün adı ile İnstagram kullanıcı adının aynı olması gerekliliğidir. İyi ve akılda kalıcı bir işletme hesabı için, kullanılan profil adının zor kelimelerden oluşmaması şarttır.

Çünkü profili ziyarete gelen diğer İnstagram kullanıcılarının, sayfayı diğer zamanlarda yine ziyaret etmesinde ve çevresine önermesinde, profil isimleri büyük bir önem taşımaktadır. Bu yüzden akılda kalıcı olan profil isimlerinin kullanılması gerekmektedir.

Bir işletme hesabında kullanıcı profillerinin dışarıya açık olması gerekmektedir. Sınırlı ayarlar kullanılması, ziyarete gelecek olanları kısıtlamakta ve ürünlerin ya da markanın tanıtımına engel teşkil etmektedir. Bu nedenle hesabının konumunun herkese açık olarak ayarlanması şarttır. Normal açılan hesap, işletme hesabına dönüştürüldüğü zaman sayfa istatistikleri de görünür olmaktadır.

Bu nedenle açılan bir hesap, en kısa sürede işletme hesabına dönüştürülmelidir. Görünür olan İnstagram sayfa istatistikleri sayesinde de elde edilen verilerle, ürünlerin ya da markanın ne kadar ilgi gördüğü kolaylıkla analiz edilebilmektedir.

İnstagram İşletme Hesabında Paylaşımlar Nasıl Olmalıdır?

İnstagram işletme hesabında yapılan paylaşımlar her zaman kaliteli ve nitelikli olmak zorundadır.  İşletme hesabında paylaşımlar iyi olmadığı takdirde, profile gelen ziyaretçilerin sayfada kalıcılığı sağlanamamaktadır. Bu nedenle bu işe yeni başlayan işletme ya da firma sahipleri, bu konularda bilgili ve tecrübeli olan sosyal medya danışmanlarına başvurarak yardım isteyebilmektedirler.

Bir işletme hesabında yapılan paylaşımların ve hikâyelerin, belirli bir düzen içerisinde olması da önemlidir. Yapılan istatistiklere göre sosyal medya kullanıcılarının ziyaret ettiği profilleri beğenme ya da beğenmeme süresi 6 saniye olduğu göz önüne alınarak, düzenli ve ilgi çekici paylaşımların yapılması gerekmektedir.

Aynı zamanda İnstagram takipçilerinin sayfada kalmasını sağlamak için hikâye paylaşımlarının her gün olmasına dikkat etmek şarttır. Düzenli olarak her gün paylaşılan hikâyeler, takipçilerin aktif olmasında büyük fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda işletme hesabında her gün paylaşılan ürün ve markaya ait olan reklam hikâyeleri, satışların artmasını sağlamaktadır.

İşletme hesabında hikâye paylaşmak dışında anketler, çekilişlerde düzenlenebilmektedir. Bu tür aktiviteler, takipçilerle işletme sahiplerinin yakınlaşmasında ve böylelikle takipçilerin de ürünlerin tanıtımını yapmasında büyük faydalar sağlamaktadır.

İnstagram işletme hesabı içinde paylaşılan hikâyelerin, öne çıkan hikâyeler kısmında olmasına da dikkat etmek gerekmektedir. Öne çıkma özelliği dışında, konum eklemeleri de ürün ya da marka tanıtımlarında büyük yarar sağlamaktadır.

İşletme hesabından yapılan paylaşımların her gün aynı saatte olması, gönderilerin daha büyük kitlelere ulaşmasında etkilidir. Bu arada İnstagram sayfa istatistiklerinden de yararlanarak, paylaşım saatleri ayarlanabilmektedir. Buna bağlı olarak takipçilerin sayfayı en çok ziyaret ettiği zaman aralıklarında, ürünlerin ya da markanın tanıtımını yapmak daha büyük fayda sağlayacaktır.

İnstagram İşletme Hesabında Takipçilerle Etkileşim Nasıl Olmalıdır?

İnstagram işletme hesabında takipçilerle etkileşim konusu dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardandır. Çünkü bir sayfanın büyümesi ve markanın daha iyi tanıtılması, aktif olan bir takipçi kitlesinden geçmektedir. Bu nedenden dolayı takipçilerle her zaman yakın ve iyi diyaloglar içerisinde bulunmak gerekmektedir.

Sosyal medya ortamında insanların en çok sevdiği özelliklerden biri de samimiyet olmaktadır. Bu nedenle bir işletme hesabında takipçilerle samimi bir diyalog oluşturmak, işletmenin adının daha çabuk duyulmasını sağlayacaktır. Takipçilerin bazı konularda fikrini almak, bu konuda hikâyeler paylaşıp, anketler yapmak iyi bir iletişim olmasında etken olacaktır. Takipçilerine değer veren her işletme hesabı diğer hesaplara göre, her zaman bir adım önde olmaktadır.

Aynı zamanda paylaşılan hikâyelerde, takipçilerin hoşuna gidebilecek linklerin de eklenmesi iyi olmaktadır. Böylelikle tanıtılan ürünün ya da markanın takipçilerin çevresi ile daha çok paylaşması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra İnstagram işletme hesabı içinde yapılan paylaşımlarda doğru hashtag kullanılması gerekmektedir. Doğru hashtag kullanımı ürünlerin ve markanın tanıtımlarının daha geniş bir kitleye ulaşmasında oldukça etkili olmaktadır.

İlgili Yazılar:

İnstagram Profil Fotoğrafı Nasıl Yapılır?

TikTok Şifremi Unuttum

İnstagram Marketing Nedir?

TikTok Kampüs Temsilcisi Nedir?

Tiktok Yaş Değiştirme Nasıl Yapılır?

Tiktok Çok Hızlı Yazıyorsun, Biraz Ara Ver!

Tiktok İlgilenmiyorum Nedir, Nasıl Geri Alınır?

İnstagram Akış Yenilenemedi Hatası Ve Çözümü

İnstagram 5xx Server Error Hatası Ve Çözümü

İnstagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Messenger Yazışmaları Takip Edilebilir Mi?

İnstagram Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnstagram İşletme Hesapları Nasıl Düzenlenmeli?

İnstagram Hesabımı Kapattım, Nasıl Açabilirim?

İnstagram Hesabıma Giriş Yapan Cihazlar Ve Tarihleri

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır?

Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir?

İnstagram Gönderi Şablonu Nasıl Yapılır?

İnstagram Gizli Hesaplar Nasıl Görülür?

İnstagram Fotoğraf Birleştirme Nasıl Yapılır?

Tiktok Para Hesaplama

Tiktok Hediye Fiyatları

Tiktok Keşfet Etiketleri

Sipariş Ver! İletişim